معرفی آزمون TUS توس

آزمون TUS توس مختص دانشجویان خارجی و بومی است که متقاضی تحصیل در مقاطع عالی رشته‌های دندانپزشکی، پزشکی، دامپزشکی و شیمی به استثنای زیست شناسی هستند. این آزمون مخفف عبارت Tıpta Uzmanlık Sınavı است. هر دانشگاه قبل از پذیرش دانشجویان می‌­بایست این آزمون را برگزار نموده و بر حسب ظرفیت و حدنصاب نمره‌­ای که تعیین نموده، دانشجویان را پذیرش نماید.

شرایط و قوانین تخصصی آزمون TUS برای شرکت کنندگان

در زیر در نظر داریم به ذکر مهم‌ترین شرایط و قوانین آزمون توس بپردازیم. متقاضیان شرکت در این آزمون می‌توانند با مطالعه این ضوابط آشنایی بسیار جامعی از این آزمون بدست آورند:

۱- آزمون TUS توس هرساله در ماه‌­های آوریل (فروردین) و سپتامبر (شهریور) برگزار می‌گردد.

۲- متقاضی شرکت در آزمون الزاماً باید دارای پاسپورت و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.

۳- زبان این آزمون ترکی استانبولی می‌­باشد.

۴- نمره کل این آزمون ۱۰۰ می­‌باشد. حداقل نمره کسب شده توسط متقاضی می‌بایست ۴۰ باشد. حال، هر دانشگاهی برای متقاضیان تحصیل حدنصابی را قرار داده است که شرکت کنندگان در این آزمون باید حدنصاب اعلام شده آن دانشگاه را بدست آورند.

۵- آزمون TUS دو بخش کلی دارد. بخش زبان ترکی در روز اول آزمون برگزار می­‌شود و نتایج آن یک روز بعد اعلام می­‌شود. حداقل نمره قبولی در این آزمون ۶۰ می‌­باشد. افرادی که این نمره را کسب نمایند مجاز به شرکت در بخش دوم که بخش عملی است می­‌باشند.

۶- همان‌طور که گفته شد این آزمون دو بخش اصلی را شامل می‌­شود. مهلت اعتبار بخش اول (زبان ترکی) ۲ سال است. یعنی افرادی که موفق به پذیرش در بخش اول شده و در بخش دوم مردود شده­‌اند تا دو سال دیگر می­‌توانند فقط در بخش دوم یعنی بخش عملی امتحان دهند. اعتبار بخش دوم نیز ۳ سال می­‌باشد.

۷- تعداد سوالات این آزمون در سال‌های مختلف متغیر بوده و ۲۰۰ سوال تا ۳۰۰ سوال را شامل می‌­شده است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر متقاضیان می­‌توانند به وب سایت osym.gov.tr مراجعه کنند.

۸- این آزمون صرفاً به صورت مداد کاغذی اجرا می‌گردد و برخلاف آزمون YOS یوس نسخه کامپیوتری ندارد.

۹- این آزمون فاقد مصاحبه است. به این صورت که اگر در آزمون توس نمره حدنصاب دانشگاهی را که انتخاب کرده‌­اید را اخذ نمایید صرفاً با در دست داشتن نمره توس می‌توانید در آن دانشگاه ثبت نام نمایید و نیازی به مصاحبه وجود ندارد.

۱۰- این آزمون هیچ‌گونه شرایط سنی ندارد. تمامی افرادی که دوره شش ساله پزشکی عمومی را گذرانده باشند می‌­توانند در آزمون توس شرکت نمایند.

۱۱- زبان آزمون توس صرفاً ترکی است و تسلط به این زبان در پاس کردن این آزمون یکی از شروط اصلی و اساسی قلمداد می‌شود.

۱۲- افرادی که در این آزمون نمره حدنصاب را به هر دلیلی نتوانند کسب کنند می‌­توانند به دفعات مکرر در این آزمون شرکت کنند تا حدنصاب مورد پذیرش خود را دریافت نمایند. بنابراین، از بابت تعداد دفعات شرکت در آزمون هیچ محدودیتی وجود ندارد.

جمع بندی مطلب مربوط به آزمون TUS توس

در اینجا به معرفی آزمون TUS توس پرداختیم. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید خانه در ترکیه می‌باشد. این گروه سعی دارد مهم‌ترین اطلاعات اقامتی با ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید. جهت ثبت نام در این آزمون می‌توانید به صفحه مشاوره آنلاین یا تماس با ما مراجعه نموده و یا با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید.

ثبت ديدگاه