معرفی آزمون YÖS یوس

آزمون YÖS یوس مخفف عبارت Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı به معنی آزمون دانشجویان اتباع خارجی است و همان‌گونه که از اسم آن پیداست مختص دانشجویان خارجی است که قصد تحصیل در دانشگاه­‌های ترکیه را دارند. این آزمون مخصوص دانشجویان رشته‌­های علوم انسانی، مهندسی، پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی است که قصد دارند در مقطع لیسانس در این کشور تحصیل کنند. در این مقاله شما را با آزمون YÖS یوس و ساختار آن آشنا خواهیم کرد. با موسسه ترکیش ویزا گروپ همراه باشید.

قوانین و ضوابط و معرفی آزمون YÖS یوس

۱- در صورتی که دانشجویان در آزمون YÖS قبول شوند می‌توانند در مقایسه با سایر دانشجویان شهریه کمتری را به دانشگاه واریز نمایند و این یکی از امتیازات مهم محسوب می‌شود.

۲- این آزمون هر سال یکبار برگزار می‌شود و دانشجویان فرصت زیادی برای شرکت در آن را ندارند زیرا فاصله بین دو آزمون یکسال است. این در مقایسه با آزمون تومر که هر هفته برگزار می‌شود کار را برای دانشجویان سخت می‌کند.

۳- زمان ثبت نام در این آزمون همه ساله از بهمن­ ماه شروع می­‌شود و خود آزمون نیز سال بعد در اردیبهشت یا تیر ماه برگزار می‌گردد. زمان ثبت نام این آزمون به هیچ عنوان قابل تمدید نیست و داوطلبین می­باید در تاریخ ذکر شده تمامی مدارک خود را آماده کنند.

۴- نتایج آزمون یوس معمولاً دو هفته بعد از برگزاری آزمون روی وب سایت قرار می‌­گیرد. البته بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده‌­اید زمان اعلام نتایج می‌­تواند متفاوت باشد و باید به زمان‌بندی ارایه شده در فرم تاییدیه ثبت نام اکتفا کنید.

ساختار کلی آزمون YÖS

دفترچه این آزمون متشکل از دوبخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی و بخش دوم متشکل از سوالاتی است که جهت سنجش میزان تسلط فرد در زمینه زبان و ادبیات ترکی است.

  • بخش اول دفترچه سوالات: شامل ۸۰ سوال در زمینه هوش و ریاضی است. ۵ سوال هندسه و ۳۰ سوال ریاضی به همراه ۴۵ سوال هوش طراحی می­‌گردد. این بخش حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ دقیقه زمان پاسخگویی دارد.
  • بخش دوم دفترچه سوالات: نمره این بخش معمولاً به صورت کیفی ارایه می‌شود که در سه سطح A و B و C رده‌بندی می­‌شود. پاسخگویی به این بخش آزمون نیز ۶۰ دقیقه زمان خواهد برد. در صورتی که فرد نتواند در بخش دوم یعنی زبان ترکی نمره رضایت بخشی کسب کند قبل از شروع دوره تحصیلی به مدت ۶ ماه می‌­بایست به آموزش زبان ترکی بپردازد. البته اگر دانشگاهی که شما در آن تحصیل خواهد کرد به زبان غیر ترکی است نیازی به نمره این بخش نیست و باید نمره آزمون زبان مانند آیلتس یا تافل را ارائه دهید.

منابع آزمون YÖS یوس

مانند آزمون‌های دیگر ورودی دانشگاه­‌های ترکیه، برای آزمون یوس نیز منابع خاصی وجود ندارد. اما می‌­توان برای نمونه به چند مورد اشاره کرد:

  • کتاب‌هایی که در زمینه تست‌­های هوش هستند می­‌توانند کاربرد خوبی داشته باشند.
  • کتاب‌های ریاضی در سطح دبیرستان می­‌تواند برای پاسخ به سوالات بخش ریاضی این آزمون مفید باشند.
  • نمونه سوالات زبان ترکی که مرجع فارسی نیز دارند و برای آزمون یوس طراحی شده‌­اند بسیار مفید خواهند بود.

جمع بندی مطلب مربوط به معرفی آزمون YÖS یوس

در اینجا به معرفی آزمون YÖS یوس پرداختیم. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید خانه در ترکیه می‌باشد که سعی دارد مهم‌ترین اطلاعات اقامتی با ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید. جهت ثبت نام در آزمون YÖS یوس و ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید به صفحه مشاوره آنلاین یا تماس با ما مراجعه نموده و یا با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید.

ثبت ديدگاه