اجاره خانه در ترکیه 2020-05-07T21:00:46+04:30

اجاره خانه در ترکیه

کشور ترکیه یکی از جذاب‌ترین کشورهای منطقه می‌باشد که سالانه میلیون‌ها توریست یا مهاجر به قصد بازدید یا اسکان به این کشور وارد می‌شوند. از ایران نیز سالانه هزاران توریست یا مهاجر به قصد اسکان، تحصیل یا مسافرت توریستی وارد این کشور می‌شوند که عدم نیاز به ویزا برای ورود به این کشور و قوانین آسان‌ آن برای اسکان و اقامت و تحصیل یکی از دلایل جذاب برای ایرانی‌ها می‌باشد.

اجاره خانه در ترکیه با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد که می‌‌تواند با مقاصدی مانند تحصیل، اقامت و یا کار و فعالیت و مسافرت توریستی باشد. دولت ترکیه شراطی را در نظر گرفته است که طبق آن امتیازات زیادی به افرادی که در این کشور خانه اجاره می‌کنند تعلق می‌گیرد. بنابراین با اجاره یک خانه شما می‌توانید ضمن دریافت ویزای یک ساله توریستی، از امنیت، آرامش و فضای زیبای این کشور استفاده نمایید.

home section10 - اجاره خانه در ترکیه

اجاره خانه در ترکیه

بسیاری از شهرهای بزرگ ترکیه در مقایسه با شهرهای بزرگ ایران اجاره بهای کمتری دریافت می‌کنند و حتی در مقایسه با رزرو هتل جهت مسافرت توریستی، اجاره خانه می‌تواند قیمت پایین‌تری را شامل شود. برای مثال فردی که می‌خواهد در استانبول یک هفته اقامت توریستی داشته باشد بهتر است به جای رزرو هتل، خانه‌ای را در استانبول اجاره کند و هزینه‌های خود را کاهش دهد. به هرحال، اینکه هدف شما توریستی است یا اسکان دایم، اجاره خانه در ترکیه را می‌توانید به روش‌های مختلف انجام دهید که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اجاره خانه از طریق آژانس‌ها یا بنگاه‌‌های املاک
  • اجاره خانه مستقیم از صاحب ملک

این دو روش هیچ مزیتی نسبت به همدیگر ندارند و هریک نقاط مثبت و منفی خود را دارد. اما برای افرادی که جدیداً در نظر دارند وارد ترکیه شوند شاید اجاره خانه مستقیم از صاحب ملک تاحدود زیادی چالش برانگیز و سخت باشد. زیرا در این حالت شما نیاز دارید تا شهر را خوب بشناسید و خانه‌‌های اجاره‌ای را پیدا کنید و سپس با مالک آن خانه درباره اجاره خانه صحبت نمایید. البته این یکی از روش‌ها می‌باشد. همچنین، در فرآیند اجاره خانه باید به زبان ترکی تسلط داشته باشید تا بتوانید امور خود را پیش ببرید. اکثر بومی‌های کشور ترکیه دانش زبان انگلیسی ندارند و حتماً می‌بایست به زبان ترکی با آن‌ها صحبت کنید. وقتی شما از آژانس املاک خانه اجاره می‌کنید می‌بایست تقریباً ۱۲ درصد از مجموع کرایه خانه را به مسئول آژانس پرداخت کنید.

نکات مهم اجاره خانه در ترکیه

۱- همیشه به یاد داشته باشید که وقتی در نظر دارید خانه‌ای را برای اقامت توریستی انتخاب کنید آن خانه مجوز اسکان کوتاه مدت توریست‌ها را داشته باشد تا به مشکل برنخورید.

۲- اگر قصد دارید خانه‌‌ای را در ترکیه برای بازه زمانی بلند مدت مانند یکسال اجاره کنید دقت داشته باشید که آن خانه مجوز اجاره دادن را داشته باشد و این مجوز به صورت ثبت رسمی بوده باشد.

۳- هرگونه خسارتی که به اموال خانه وارد آورده باشید در انتها محاسبه شده و از شما به عنوان خسارت دریافت خواهد شد.

۴- برای اجاره خانه در ترکیه نیاز به پرداخت پول رهن به آن معنایی که در ایران است ندارید. اما در آغاز قرارداد مبلغی در حدود دو برابر اجاره خانه یک ماه در پیش صاحب خانه به امانت گذاشته می‌شود که در صورتی که شما به خانه خسارتی وارد کرده‌اید از آن مبلغ کم شود. برای مثال، اگر شما خانه‌ای به مبلغ ۱۵۰۰ لیر در ازمیر اجاره کرده‌اید صاحب خانه از شما در شروع قرار داد ۳۰۰۰ لیر به عنوان رهن دریافت خواهد کرد و بعد از اتمام قرارداد در صورتی که هیچ آسیبی به اموال خانه نزده باشید آن مبلغ به شما عودت داده می‌شود.

۵- اجاره خانه در ترکیه به صورت مبله و غیر مبله امکانپذیر است. یعنی در هنگام اجاره خانه شما می‌توانید یک خانه مبله تقریباً با تمام امکانات مانند مبل، میز غذا خوری، یخچال، لباسشویی، ظرف و ظروف آشپزی و غیره اجاره کنید. طبیعتاً خانه‌هایی که مبله هستند نسبت به خانه‌‌های غیرمبله کرایه بیشتری دارند اما تفاوت خیلی زیاد نیست.

هزینه اجاره خانه در ترکیه چقدر است؟

اجاره خانه در ترکیه به پول ایران چقدر است؟ آیا رهن دریافت می‌شود؟ این سوالات و سوالات دیگر جزو پرتکرارترین سوالات افرادی هستند که در نظر دارند وارد این کشور شده و ملکی را اجاره نمایند. واقعیت این است که خانه و ملک در ترکیه رشد قیمتی بالایی در مقایسه با ایران ندارد و شرکت‌های خانه‌سازی انبوهی که در این کشور وجود دارد و تولیدات زیاد آن‌ها حتی بیشتر از حد تقاضا، باعث شده است که  قیمت ملک در این کشور رشد آنچنانی در طی سال‌های متمادی نداشته باشد و همین امر باعث شده است که اجاره بها نیز پایین‌تر باشد.

در ایران قیمت اجاره خانه بر حسب موقعیت خانه، سن بنا، متراژ، امکانات و تورم سالانه تعیین می‌شود اما در کشور ترکیه این‌چنین نیست. برای مثال، در شهر آنکارا قیمت اجاره برای خانه‌ای با سن بنای ۵۰ سال تقریباً یکسان با خانه‌ای نوساز است یا اینکه تفاوت‌ها چشم گیر نیست. به هر شکل که محاسبه کنید، قیمت اجاره بهای خانه در ترکیه بسیار مناسب‌تر از ایران و مخصوصاً شهرهایی بزرگ ایران است. متوسط قیمت اجاره خانه در شهرهای ترکیه متفاوت است. هرچقدر شهر توریست پذیر باشد و محبوب، طبیعتاً میزان اجاره بها نیز بالا خواهد بود. برای مثال، در شهر آنکارا که پایتخت سیاسی ترکیه محوسب می‌شود اجاره یک باب منزل مسکونی سه خواب با متراژ ۱۵۰ متر چیزی در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ لیر در ماه است. اما همین خانه در استانبول می‌تواند بسته به منطقه مورد نظر درحدود ۵۰۰۰ هزار لیر در ماه برای شما هزینه داشته باشد.

طبیعتاً در شهرهای ترکیه نیز خانه‌ها به لحاظ موقیعتی که دارند اجاره بهای بالایی را خواهند داشت اما اجاره بهای خانه کمتر تحت تاثیر سن بنا، متراژ و امکانات آن قرار می‌گیرد. البته این مورد هم استثناهایی دارد.به صورت کلی هزینه اجاره خانه در ترکیه نسبت به ایران پایین‌تر است و در شهرهای مختلف امکان اجاره خانه در رنج قیمتی مختلفی با توجه به بودجه شما وجود دارد

اخذ اقامت با اجاره ملک در ترکیه

شما می‌توانید با اجاره یک باب واحد مسکونی با هر قمیتی و در هر شهری در ترکیه، اجازه یکسال اقامت را از آن کشور دریافت کنید. در سال‌های پیش تحت شرایطی افرادی که خانه‌ای اجاره می‌کردند هر سال با تمدید قرارداد اجاره می‌توانستند اقامت یکسال دیگر خود را تمدید کنند اما هم اکنون از سال ۲۰۱۹ این قانون تغییر پیدا کرده و کسانی که خانه‌ای در ترکیه اجاره می‌کنند نمی‌توانند بیشتر از یکسال اقامت خود را تمدید کنند و برای دریافت اقامت خود حتماً می‌بایست خانه‌ای را خریداری نمایند یا اینکه ویزای تحصیلی و شغلی و کاری داشته باشند.

ثبت اجاره نامه در اداره مهاجرت کشور ترکیه

به محض اجاره خانه در هر شهر ترکیه شما باید آدرس خانه‌ای را که اجاره نموده‌اید را به اداره مهاجرت ترکیه ارایه کرده و در آنجا ثبت کنید. به محض تغییر آدرس به هر دلیلی، می‌بایست آدرس جدید را به اداره مهاجرت اعلام نمایید. طبیعتآً برای اقامت خود در ترکیه باید اداره مهاجرت ترکیه آن را تایید نماید. این تایید با حضور در آدرسی که شما به آن‌ها اعلام نموده‌اید میسر می‌شود. بنابراین، اگر شما به هر دلیلی آدرس متفاوتی اعلام نمایید یا آدرس دقیق و ثبت شده نباشد احتمالاً دارد ماموران اداره مهاجرت در آن آدرس حاضر شوند و شما نتوانید در خانه باشید و آن‌ها اقامت شما را تایید کنند. این مساله، می‌تواند بحث اقامت شما را با مخاطرات جدی همراه کند.

موسسه Turkish Visa Group با داشتن چندین سال تجربه در بحث اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی، کاری، اجاره خانه در ترکیه و خرید خانه در ترکیه در خدمت آن‌دسته از عزیزانی است که قصد مهاجرت و اقامت در ترکیه را دارند. مشاورین ما در کشور ترکیه می‌توانند در تمامی شهرهای آن کشور خدمات مربوط به خرید خانه و اجاره خانه در ترکیه را با بهترین قیمت برای شما ارایه نمایند. کافی است از طریق شماره‌های تماس و آدرس ایمیل با ما در ارتباط باشید.