کارهایی که باید در محله امینونو استانبول انجام دهید

امینونو یکی از محله‌های تاریخی استانبول است که در نزدیکی میدان تکسیم و خیابان استقلال قرار دارد. هر کسی که به استانبول می‌رود حتماً گذرش به امینونو نیز می‌افتد و از جاذبه‌های شگفت‌انگیز و مکان‌های دیدنی آن راضی خواهد بود. امینونو بعد از منطقه سلطان احمد، که مسجد معروف آبی و ایاصوفیه را در خود جای داده است، می‌تواند به تنهایی گردشگران را در استانبول خوشحال کند.

امینونو مکانی عالی برای رها شدن در جو تاریخی، آرام و قابل اعتماد استانبول است، زیرا نشان دهنده چیزهایی بیش از گردشگری است. این قطب اصلی حمل و نقل، به نوعی تجسمی از زندگی روزمره مردم محلی استانبول است. صرفاً نشستن بر روی یک نیمکت و تماشای مردمی که در حال کسب و کارشان هستند، دنیایی متفاوت را به تصویر می‌کشد که هیچ مجله مسافرتی قادر به توصیف آن نیست. در ادامه با سایت ترکیش ویزا گروپ همراه باشید تا با کارهایی که باید در محله امینونو استانبول انجام دهید آشنا شوید.

+بیشتر بخوانید: فعالیت‌های رایگانی که باید در استانبول انجام دهید

امینونو را بیشتر بشناسید

امینونو متعلق به منطقه فاتح است که یکی از ۳۹ منطقه رسمی تشکیل‌ دهنده استانبول است. بخش‌هایی از سه فیلم ربوده شده دو،  اسکای‌فال و آرگو در این محله فیلمبرداری شده‌اند. امینونو در دوره بیزانس، قلب قسطنطنیه قدیمی بوده و محل استقرار آن در کنار شاخ طلایی و در نزدیکی ورودی بسفر می‌باشد.

تا قرن دوازدهم میلادی، بازرگانان از سراسر جهان، کالاهای خود را در اینجا به فروش می‌رساندند که آن را به یک بندر مهم تجارت دریایی تبدیل می‌کرد. از سوی دیگر ساخت نقاط دیدنی مانند پل گالاتا و ایستگاه قطار سیرکچی در قرن نوزدهم، حضور گسترده مردم در خیابان‌ها را بیشتر کرد. به عنوان شلوغ‌ترین بندر کشتی در استانبول و قطب اصلی صنعت نشر، امینونو مرکز دانشگاهی اصلی، محل بزرگ‌ترین بازار ترکیه، مغازه‌ها، دفاتر و ساختمان‌های دولتی است و تخمین زده می‌شود روزانه دو میلیون نفر در آن تردد دارند.

EMINONU 2 - کارهایی که باید در محله امینونو استانبول انجام دهید

کارهایی که باید در امینونو انجام داد

بازدید از میدان امینونو: درست در کنار منطقه بندری، میدان امینونو مکان خوبی برای شروع یک گشت و گذار است. از یک فروشنده خیابانی غذا تهیه کنید، بر روی نیمکت بنشینید، منظره شاخ طلایی را تحسین کنید و به تماشای جهان در حال گذر بنشینید و ببینید چه چیزی به این منطقه اعتبار بخشیده است. پس از تغذیه کبوتران، برای کسب بینشی از اسلام و معماری دیدنی آن، وارد مسجد جدید یا ینی جامی شوید. مردم محلی آن را مسجد پرندگان می‌نامند و قدمت آن به قرن هفدهم می‌رسد. به عنوان یکی از آخرین مساجد باشکوه امپراتوری عثمانی، این مسجد اسرار فاش‌ نشده بسیاری در دل خود دارد.

بازار ادویه یا بازار مصری‌ها: در راه گذر از مسجد متعلق به قرن هفدهم، به بازار مصری‌ها در آن نزدیکی می‌رسید، جایی‌که می‌توانید سوغاتی انتخاب کرده و مهارت‌های داد و ستد کالا را تمرین کنید. معماری خیره‌کننده و رنگارنگ که در سقف دیده می‌شود، هر کسی را هیجان‌زده می‌کند. این بازار که بخشی از مجتمع مسجد جدید یا ینی جامی است، این روزها به عنوان یک جاذبه گردشگری جداگانه به خود می‌بالد. همه روزه بوی ادویه‌جات و گیاهان در هوا پخش می‌شود. از دیگر کالاهای فروشی در آنجا می‌توان به شکلات ترکی، قهوه و چاشنی‌های آشپزی اشاره کرد که هر یک می‌تواند سوغاتی بی‌نظیر برای عزیزان هنگام عزیمت به خانه باشد.

+بیشتر بخوانید: معرفی چند منطقه عالی استانبول برای خرید خانه

مسجد رستم پاشا: یک پیاده‌روی کوتاه پنج‌ دقیقه‌ای شما را به مسجد رستم پاشا مربوط به قرن هفدهم می‌برد. این مسجد اگرچه یکی از کوچک‌ترین مساجد استانبول است، اما به عنوان یک گوهر معماری از شهرت بالایی برخوردار است. این مسجد در حال حاضر برای بازسازی بسته است، اما درش بر روی نمازگزاران باز است و معمار سینان، معمار معروف عثمانی آن را با معماری داخلی ساده اما هنری طراحی کرده است.

مسجد سلیمانیه: یک جایگزین عالی برای مسجد رستم پاشا، در فاصله ۱۵ دقیقه‌ای آن قرار دارد. مسجد سلیمانیه متعلق به قرن شانزدهم، در تپه سوم استانبول یعنی یکی از هفت تپه که شهر در اطراف آن طراحی شده است، قرار دارد. به عنوان یکی دیگر از اماکن پرستشگاهی باشکوه عثمانی، اندازه عظیم آن چشم‌اندازی بی‌نظیر بوده و اعتباری دیگر برای معمار سینان به دلیل شاهکار معماری است. استفاده از نور طبیعی در داخل مسجد، دکوراسیون و تزئینات ذاتی را به تصویر می‌کشد و باعث می‌شود که این مکان ارزش دیدن را داشته باشد.

EMINONU 3 - کارهایی که باید در محله امینونو استانبول انجام دهید

ایستگاه قطار سیرکچی و موزه راه آهن استانبول: معماری گوتیک قرن نوزدهم ایستگاه راه آهن سیرکچی باعث شده است تا در میان ساختمان‌های مدرن امروزی قرار بگیرید و تصویری بی‌نظیر و زیبا ایجاد کند. در نزدیکی سکوی اول ایستگاه قطار، یک موزه کوچک آثار باستانی از جمله لباس‌های رهبران ارکستر، پوسترهای تبلیغاتی، بلیط‌ها و عکس‌ها قرار دارد که دوران گذشته را به تصویر می‌کشد.

خرید در منطقه تحتاکاله: اگر خرید در لیست سرگرمی‌هایتان جای دارد، به سمت تحتاکاله در کنار بازار مصری‌ها بروید. دستفروشان همه چیز می‌فروشند که شامل محصولات هنری و صنایع دستی نیز است و در آن صنعتگران و افراد فعال در صنایع دستی، محصولات خود را در آنجا به نمایش گذاشته و می‌فروشند. همچنین هیچ چیز لوکس و مد روزی در تحتاکاله وجود ندارد، زیرا اینجا چشم‌اندازی از زندگی روزمره در امینونو را به تصویر می‌کشد.

در بازار بزرگ گم شوید: آماده گم شدن در بازار بزرگ استانبول، یعنی بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازار سرپوشیده ترکیه شوید. هزاران مغازه در پیچ و خم بزرگی از معابر باریک، سوغاتی‌هایی از جمله فرش‌های ترکی، قهوه، جواهرات بدلی، لامپ و سرامیک می‌فروشند. چانه زدن بر سر قیمت‌ها را فراموش نکنید. بازار بزرگ فروشندگان را بر اساس آن‌چه می‌فروشند گروه‌بندی می‌کند، یک سنت قدیمی عثمانی که هیچ نشانی از ناپدیدن شدن ندارد.

در اسکله امینونو سوار قایق شوید:  افراد محلی و گردشگران از اسکله امینونو که یک بندر قایق‌های موتوری و کشتی‌های کوچک است، به‌عنوان دروازه‌ای برای کاوش در دیگر مناطق استانبول از قبیل بشیکتاش، اورتاکوی و سایر بخش‌های کوچک شهر استفاده می‌کنند. جزایر پرنسس، گروهی از جزایر کوچک نزدیک سمت آسیایی، محلی جهت گذراندن تعطیلات آخر هفته برای افراد محلی است که از اسکله امینونو می‌توانید با هزینه بسیار کم به سوی آن‌ها سفر کنید. یکی دیگر از سرگرمی‌های رایج خرید یک بلیط کشتی ارزان برای یک سفر دریایی در تنگه بسفر است تا مکان‌های دیدنی از قبیل قلعه‌ها و عمارت‌های قدیمی یالی را از روی کشتی مشاهده کنید.

نمایش درویش‌های چرخان یا سماع دراویش را تماشا کنید: وقتی گردشگران به ترکیه می‌آیند، بسیاری از آن‌ها آئین درویش‌های چرخان را تماشا می‌کنند. به‌عنوان بخشی از فرقه صوفیان اسلام، پیروان این آیین، رقص سماع را انجام می‌دهند که گرد هم آمدن برای یکی شدن با خداست. مرکز فرهنگی حجاپاشا Hodjapasha اغلب بلیط همه روزه برای فروش دارد و اجراهای ۶۰ دقیقه‌ای آن بعد از ساعت ۷ است. همچنین برنامه‌های دیگری نیز در این مرکز فرهنگی اجرا می‌شود که شامل رقص‌های سنتی روستایی و نمایش‌های دربار عثمانی و رقص‌های مدرن است.

+بیشتر بخوانید: آشنایی با چهار منطقه تفریحی، تجاری، گران و ارزان استانبول

قدم زدن در پل گالاتا: پل گالاتا به اندازه اسکله امینونو دارای اهمیت است چرا که بر روی شاخ طلایی استانبول قرار دارد. در حالی‌که کافه‌ها و رستوران‌ها در طبقه پایین این پل قرار دارند، ماهیگیران در هر دو طرف طبقه بالای پل به خط شده و در تیررس مرغان دریایی، منتظر گرفتن ماهی هستند. از اینجا با پیاده‌روی به سمت برج گالاتا و سپس از آنجا تا بی‌اوغلو، میدان تکسیم و خیابان استقلال، قطب خرید و زندگی در شب ترکیه می‌روید.

Istanbul area guide 4 - کارهایی که باید در محله امینونو استانبول انجام دهید

استراحت در پارک گلخانه: در بین مناطق امینونو و سلطان احمد، پارک گلخانه که محل‌ گل‌های رنگارنگ است قرار دارد. بهترین زمان برای بازدید از انبوه رنگ‌ها در این پارک در ماه آوریل است که جشنواره سالانه لاله‌ها برگزار می‌شود. طی قرون متمادی، تنها خانواده سلطنتی عثمانی از آن استفاده می‌کرد، اما با باز شدن آن به روی عموم در سال ۱۹۱۲، این روزها گردشگران و افراد محلی برای استراحت و راحت شدن از شلوغی‌های شلوغ‌ترین شهر ترکیه، به آنجا می‌روند.

از امینونو تا سلطان احمد: پس از آن‌که کارهای زیادی در امینونو انجام دادید، به سمت بخش قدیمی شهر یعنی منطقه سلطان احمد بروید که خود به یک روز کامل برای کاوش نیاز دارد. به عنوان مرکز حاکمیت سابق امپراتوری‌های عثمانی و بیزانس، سلطان احمد دارای نقاط دیدنی تاریخی مثل کاخ توپکایی، ایاصوفیه، باسیلیکا سیسترن و هیپودروم یا میدان اسب‌دوانی قدیمی است. همه این‌ها موارد جزو بهترین جاذبه‌های توریستی ترکیه هستند که سالانه میزبان میلیون‌ها بازدید‌ کننده در استانبول هستند.

ثبت ديدگاه