تحصیل در دانشگاه های ترکیه 2020-05-07T21:03:31+04:30

تحصیل در دانشگاه های ترکیه

یکی دیگر از خدمات موسسه Turkish Visa Group ارائه مشاوره در زمینه تحصیل دانشگاه‌ های ترکیه است. ترکیه با داشتن تاریخ کهن و عمیق، کشوری است که در نقطه اتصال غرب و شرق و دارای موقعیت استراتژیک بسیار مهم است. احاطه شدن از سه سمت به وسیله دریا و داشتن گذرگاه‌های استراتژیک مانند Canakkale و Bosphorus اهمیت کشور ترکیه را بیش از پیش بالا برده و این کشور را در موقعیت بسیار مهمی قرار داده است.

ترکیه که روابط بسیار خوبی با کشورهای جهان برقرار کرده است، با پیشرفت سریع به یک کشور پیشرفته در جهان تبدیل شده است. در ترکیه که اقوام مختلف در کنار هم زندگی می‌کنند، غنای فرهنگی بسیار زیاد است و به عنوان یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه خود فرض می‌شود. مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه نیز بسیار زیاد است. تحصیلات دانشگاهی در ترکیه به سبک مدرن و اعتبار بین‌المللی ارایه داده می‌شود. زبان‌های آموزش دانشگاه‌ها در ترکیه انگلیسی و ترکی است. آموزش زبان برای هر داوطلب پذیرفته شده ارائه می‌شود و پس از کلاس‌های مقدماتی، متقاضی به کورس اصلی رشته تحصیلی انتقال داده می‌شود.

turkey university - تحصیل در دانشگاه های ترکیه

مراحل و گام های اساسی برای تحصیل دانشگاه های ترکیه

۱- انتخاب رشته و دانشگاه مناسب

۲- ارایه مدارک

۳- ارسال درخواست به دانشگاه و دریافت پاسخ

۴- دریافت ویزای تحصیلی

۵- اقامت در کشور مقصد و شروع به تحصیل و زندگی

گام اول

رشته انتخابی توسط دانشجو تعیین می‌شود و بر اساس آن دانشگاه مورد نظر انتخاب می‌گردد. انتخاب دانشگاه بر اساس شرایط و تقاضای متقاضی می‌باشد اگر دانشجو در نظر دارد مدرک معتبری دریافت نماید می‌بایست دانشگاه معتبری را انتخاب کند؛ اما از آنجایی که دانشگاه‌های معتبر و باکیفیت ترکیه در شهرهای بزرگ آن قرار دارند و هزینه زندگی در شهرهای بزرگ در مقایسه با شهرهای کوچک بالاست این احتمال وجود دارد که انتخاب محل دانشگاه متاثر از این قضیه باشد.

گام دوم

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع لیسانس

 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • ریزنمرات دوره دبیرستان و دیپلم و پیش‌دانشگاهی
 • مدرک زبان
 • نامه انگیزشی
 • رسید پرداخت مبلغ ثبت‌نام
 • صورت‌حساب بانکی مبنی بر تمکن مالی داوطلب ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در زمان تحصیل

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه در مقطع ارشد و دکترا

 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی برای داوطلبان ادامه تحصیل در ارشد و مدرک ارشد برای مقطع دکتری
 • نامه انگیزشی
 • رزومه تحصیلی و کاری
 • مدرک زبان تافل یا شرکت در امتحان ورودی زبان دانشگاه یا آزمون‌های دیگر ورودی به دانشگاه
 • مصاحبه کتبی و حضوری
 • صورت‌حساب مالی که مبنی بر تمکن مالی داوطلب ادامه تادامه تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در تمام طول دوره تحصیل خود دارد

گام سوم

نتایج دانشگاه‌ها معمولاً برای مقطع کارشناسی در ماه مهر و برای مقاطع بالاتر در ماه سپتامبر ارایه می‌شود.

گام چهارم

دانشجویانی که نامه پذیرش را از دانشگاه دریافت کرده‌اند باید به صورت حضوری در سفارت ترکیه واقع در ایران حضور یابند و نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند.

گام پنجم

بعد از اخذ ویزای تحصیلی، دانشجو می‌باید در کشور و شهر مقصد حضور یابد و خود را برای آشنایی با شهر و دانشگاه آماده سازد. هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان به شکل زیر است:

 • دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان در مقطع کارشناسی سالانه ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا و در مقطع ارشد ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار آمریکا
 • دانشگاه‌های ترکی زبان در مقطع کارشناسی سالانه ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار امریکا و در مقطع ارشد ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار آمریکا

مزایای تحصیل در دانشگاه های در ترکیه برای خارجی‌ها

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مزایای زیادی را شامل می‌گردد که در این مطلب می‌خواهیم به برخی از آن‌ها اشاره کنیم.

۱- استانداردهای آموزشی بالا

دانشگاه‌های ترکیه با درجه کیفیت بالای آموزش، داشتن کادر آموزشی موفق و سیستم آموزشی یکپارچه با جهان، آموزش با کیفیتی ارائه می‌دهند. با در نظر گرفتن این موارد، دانشجویان ممکن است به راحتی مراحل موفقیت را طی کنند و برای زندگی و کار خود آماده شوند.

۲- برنامه‌های فنی و حرفه‌ای با مدارک معتبر بین‌المللی

در کشور ترکیه برنامه‌های فنی و حرفه‌ای مهارت آموزی بسیاری وجود دارد که متقاضیان با حضور در آن‌ها و مهارت آموزی می‌توانند به راحتی جذب در بازار کار در اقصی نقاط دنیا شوند. همچنین، این مدارک دارای اعتبار بین‌المللی هستند که در همه جای دنیا قابل استناد و پذیرش می‌باشند.

۳- دانشکده‌های مدرن، مجهز و دانشجو محور

هم دانشگاه‌های دولتی و هم دانشگاه‌های خصوصی به دانشجویان این فرصت را می‌دهند تا با ساده‌ترین روش به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و محیط آموزشی را در پردیس‌های وسیع، راحت و کاملاً مجهز فراهم کنند. دانشجویان با داشتن کتابخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، کلاب‌های دانشجویی، حوزه فعالیت‌های هنری و بسیاری از فعالیت‌های دانشجویی، آموزش عالی خود را در پردیس‌های آموزش مدرن به پایان می‌رسانند.

۴- فرصت تحصیلی ارزان قمیت و ایمن

تحصیل در ترکیه در مقایسه با تحصیل در اروپا و آمریکا برای متقاضیان به صرفه‌تر است. علاوه بر این، کشور ترکیه کشوری بسیار امن و آرام است و دو ویژگی به صرفه بودن و امنیت باعث می‌شود جذابیت این کشور برای متقاضیان تحصیل بالاتر رود.

خدمات موسسه Turkish Visa Group برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه

مرکز Turkish Visa Group با همکاری با متخصصان زبده و ماهر در حیطه اخذ ویزای تحصیلی و ثبت نام در دانشگاه های ترکیه در خدمت آن‌دسته از عزیزانی است که تمایل دارند جهت تحصیل در کشور ترکیه اقدام نمایند. این مرکز با توجه به توانایی و تجربه خود در حیه اخذ ویزای تحصیلی و ثبت نام در تمامی دانشگاه‌های ترکیه بستری مطمئن و امن را پیش روی دانشجویان عزیز قرار داده است. جهت ارتباط با ما می‌توانید با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل استفاده کنید.