تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه راهنمای جامع ۲۰۲۰

کشور ترکیه هم اکنون فرصت‌های بسیار زیادی برای تحصیل در مقطع دکترا در رشته‌های مختلف را به دانشجویان بین‌المللی ارایه می‌کند. دانشگاه‌های ترکیه قدمت طولانی مدتی در پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارند و هزینه‌های نسبتاً پایینی را به دانشجویان تحمیل می‌کنند درحالی‌که کیفیت بالایی از آموزش در دوره دکترا ارایه داده می‌دهند. در اینجا به ذکر  مطلبی با عنوان تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه پرداخته‌ایم. این راهنما هر آنچه که باید درباره تحصیل در دوره دکترا در کشور ترکیه بدانید را ارایه می‌دهد، از جمله اطلاعات مربوط به دانشگاه‌های ترکیه، ساختار مقطع دکتری آن‌ها، هزینه‌ها، شرایط درخواست و ویزاهای دانشجویی.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

به عنوان پلی بین اروپا و آسیا، ترکیه نقش مهمی در تاریخ غرب و شرق داشته است. این کشور اماکن و بناهای تاریخی فراوانی دارد و نمایشگاهی از فرهنگ‌های غنی و متنوع را در خود جای داده است. شما می‌توانید این پتانسیل فرهنگی و تاریخی را محور تحقیقات علمی خود در دوره دکترا قرار دهید یا اینکه فقط از آن‌ها لذت ببرید. در هر صورت برای افراد علاقمند به تحصیل در مقطع دکترای در دانشگاه‌های ترکیه، این جذابیت‌ها بسیار جالب خواهد بود.

چند دلیل عمده برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور ترکیه وجود دارد که مهمترین آن‌ها را در زیر ذکر نموده‌ایم.

 • تقاطع بین شرق و غرب: ترکیه نقطه اتصال مهمی برای هنرها، فرهنگ‌ها و مردمان است و سراسر از جاذبه‌های نمادین، ​​جشنواره‌های پر جنب و جوش و پر از ایده‌های تحقیقاتی الهام بخش می‌باشد.
 • اقتصاد سریع در حال رشد: با دومین اقتصاد در حال رشد در جهان و توسعه بازارها و تأثیرات سیاسی، اکنون می‌تواند زمان بسیار خوبی برای تحصیل در ترکیه باشد.
 • تحصیل به زبان انگلیسی: بسیاری از برنامه‌های دکترا به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که این نشانگر نگاه بین‌المللی قوی دانشگاه‌های ترکیه است
 • مقرون به صرفه بودن: هزینه‌های پایین زندگی و شهریه دانشگاه باعث می‌شود ترکیه مقصد خوبی برای تحصیلات دکتری باشد.

آشنایی با دانشگاه‌های کشور ترکیه

دانشگاه‌ها و سایر ارائه دهندگان آموزش عالی در ترکیه به مؤسسات عمومی یا دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. بودجه دانشگاه‌های دولتی (Devlet Universiteleri) بیشتر توسط دولت تأمین می‌شود و در نتیجه هزینه شهریه نسبتاً کمی دارند. این نوع دانشگاه‌ها ممکن است از زبان‌های ترکی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی به عنوان زبان آموزش خود استفاده کنند.

دانشگاه‌های خصوصی (Ozel/Vakif Universiteleri) به طور معمول شهریه بالایی دارند اما این دانشگا‌ه‌ها تمایل دارند که در سطح بین‌المللی فعال باشند، با صنعت همکاری ایجاد کنند و معمولاً در بیشتر دوره‌ها و برنامه‌ها از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. تمام دانشگاه های ترکیه توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) اداره می‌شوند. این امر تضمین می‌کند که دانشگاه‌های ترکیه از نظر بین‌المللی دارای رقابت هستند و از معیارهای بالای تدریس پیروی می‌کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه و شهرهای دانشگاهی

چندین شهر در ترکیه وجود دارد که با دارای یک یا چند دانشگاه بسیار معتبر هستند. این شهرها عبارتنداز:

 • تحصیل در مقطع دکتری در استانبول
 • تحصیل در مقطع دکتری در آنکارا
 • تحصیل در مقطع دکتری در آنتالیا
 • تحصیل در مقطع دکتری در ازمیر
 • تحصیل در مقطع دکتری در کایسری

رتبه‌های دانشگاه‌های ترکیه در دنیا

ترکیه دارای چندین دانشگاه است که به لحاظ رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در بین ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند:

 • دانشگاه Cankaya رتبه ۴۰۱ تا ۵۰۰
 • دانشگاه Sabancı رتبه ۴۰۱ تا ۵۰۰
 • دانشگاه Bilkent رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰
 • دانشگاه Hacettepe رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰
 • دانشگاه Koç رتبه ۵۰۱ تا ۶۰۰
 • دانشگاه Boğaziçi رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰
 • دانشگاه Istanbul Technical رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰
 • دانشگاه Middle East Technical رتبه ۶۰۱ تا ۸۰۰
 • دانشگاه Atılım رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰
 • دانشگاه Istanbul رتبه ۸۰۱ تا ۱۰۰۰

ساختار مقطع دکتری در دانشگاه‌های ترکیه

تا حدودی به دلیل نامزدی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا، برنامه‌های تحصیلی ترکیه از فرآیند بولونیا پیروی می‌کنند. فرایند بولونیا (انگلیسی: Bologna Process‎) به مجموعه‌ای از جلسات و توافق‌های وزراء کشورهای اروپایی اطلاق می‌شود، که در راستای اطمینان حاصل کردن از صلاحیت استانداردها و بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاهی کشورهای اروپایی انجام گرفت. این فرایند منطقه آموزش عالی اروپا را تحت کنوانسیون پذیرش لیسبون ایجاد کرده‌ است. اعلامیه بولونیا در سال ۱۹۹۹ توسط وزرای آموزش و پرورش ۲۹ کشور اروپایی در دانشگاه بولونیا به امضا رسید. بنابراین، برنامه‌های دکترا در ترکیه به طور گسترده شبیه سایر برنامه‌های دکترا در اروپا است. با این حال، دانشجویان مقطع تحصیلی دکترا در ترکیه معمولاً از مراحل بسیار ساختارمند و با مراحل و ارزیابی‌های به خوبی تعریف شده پیروی می‌کنند. این کار شامل چندین دوره، سمینار و امتحان است. همچنین ممکن است یک کلاس مقدماتی در ابتدای برنامه شما وجود داشته باشد. محتوای خاص بین دانشگاه‌ها و برنامه‌ها متفاوت خواهد بود، اما تمام مؤلفه‌های تدریس شده باید برای شما تکمیل شود تا بتوانید دکترای خود را دریافت کنید.

نظارت بر برنامه‌های آموزشی در مقطع دکترا

در دانشگاه‌های ترکیه، پیشرفت پایان نامه دکتری شما توسط کمیته‌های مختلف نظارت می‌شود. سرپرست یا استاد راهنمای اصلی پایان نامه شما عضو بیشتر این کمیته‌ها خواهد بود. آن‌ها یک مدرس دانشگاهی با تخصص در حوزه تحقیق شما خواهند بود و در سال اول دکتری شما منصوب می‌شوند. ممکن است شما یک ناظر دوم داشته باشید که همچنین می‌‌تواند عضو این کمیته‌ها باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

به طور کلی، ترکیه یک مکان مقرون به صرفه برای تحصیل در مقطع دکترا است. در بیشتر موارد، شما می‌توانید انتظار پرداخت شهریه کم و هزینه‌های زندگی مناسب را داشته باشید. همچنین منابع محدود منابع مالی نیز برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس است. به صورت کلی هزینه تحصیل در ترکیه حتی در دانشگاه‌های خصوصی نیز بسیار مناسب است.

شهریه برنامه‌های دکترا به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی ترکیه پایین است؛ به طور معمول در حدود ۵۰۰ تا ۱،۰۰۰ یورو در سال برای دانشجویان بین‌المللی. هزینه‌ها حتی برای شهروندان ترکیه و دوره‌هایی که به زبان ترکی تدریس می‌شوند نیز کمتر است. به خاطر داشته باشید که مقادیر دقیق بسته به برنامه دانشگاه و رشته تحصیلی دکترای شما می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد. شهریه دانشگاه‌های خصوصی به طور قابل توجهی بالاتر است، در حدود ۵،۲۵۰-۱۷،۵۰۰ یورو در سال. با این حال‌، برنامه‌هایی در این دانشگاه‌ها وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و هزینه‌ها را جبران کنید.

هزینه زندگی در ترکیه برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

علاوه بر شهریه پایین‌، تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه به دلیل کم هزینه بودن زندگی در شهرهای ترکیه وضعیت خوبی به وجود میاورد. اقامت، غذا، سرگرمی و مسافرت در مقایسه با سایر کشورها مقرون به صرفه است. به طور معمول، می‌توانید انتظار داشته باشید  که حدود ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ لیر در ماه هزینه کنید.

بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان مقاطع تحصیلی دکترا

از آنجا که شهریه دکتری در دانشگاه‌های دولتی ترکیه نسبتاً کم است، بورسیه دکترا به طور معمول به اتباع ترکیه یا دانشجویان کشورهای محروم‌تر اقتصادی ارائه می‌شود. برخی از منابع ارایه بورس‌های تحصیلی عبارتند از:

 • Türkiye Burslari – انواع بورس‌های تحصیلی که از طریق دولت ترکیه تأمین می‌شود  و دانشجویان هدف آن از آسیای میانه، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی است.
 • Tübitak – شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه کمک هزینه‌های پژوهشی را ارائه می‌دهد، اما بیشتر برای دانشجویان بومی ترکیه است.
 • بانک توسعه اسلامی (ISDB) – برنامه‌های تحقیقاتی دکترا در علوم پایداری (Sustainability Science) را برای دانشجویان کشورهای عضو IsDB و جوامع مسلمان تأمین می‌کند.

فرآیند تقاضای تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

برنامه‌های مربوط به مدارک دکتری در ترکیه می‌تواند در مقایسه با برنامه‌های کاربردی در سایر نقاط جهان عمدتاً به دلیل استفاده از آزمون‌های ورودی، کمی متفاوت باشد. با این حال، روند کلی مسیری مشابه اکثر برنامه‌های PhD را دنبال می‌کند. شرایط و روش‌های خاص بسته به موسسه تحقیقاتی و حوزه تحصیلی شما می‌تواند متفاوت باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر باید با دفتر بین المللی دانشگاه مورد نظر تماس بگیرید.

شرایط پذیرش در مقطع دکترا در کشور ترکیه

برنامه‌های دکتری در کشور ترکیه شما را ملزم به داشتن مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد مرتبط می‌داند تا واجد شرایط شوید. بیشتر مدارک ارشد و لیسانس دانشگاه‌های اروپا به راحتی تعیین اصالت و اعتبار می‌شوند، اما در مورد برخی کشورهای دیگر ممکن است نیاز به شناخت اضافی‌تر و بررسی بیشتر  باشد که به عنوان مدرک تحصیلی معادل پذیرفته شوند. اغلب دانشجویانی که از دانشگاه‌های ایران فارغ التحصیل می‌شوند مشکلی در این‌ باره ندارند. علاوه بر این، برای پذیرش در دوره دکترا در ترکیه، معمولاً باید پیشنهاد تحقیق یا پروپوزال ارائه دهید و توصیه می ‌شود قبل از ارسال درخواست، با سرپرست و یا دانشگاه آینده خود تماس بگیرید تا در این زمینه راهنمایی بگیرید.

امتحانات ورودی برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

به عنوان متقاضی دکترا در یک دانشگاه ترکیه، برای تأیید دانش و اطلاعات کافی در آن زمینه، باید امتحانات ورودی را بگذرانید. عمده‌ترین آزمون مورد استفاده در ترکیه، آزمون ورودی دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی یا آلس (ALES) است. نمره مورد نیاز می‌تواند تا حدودی متفاوت باشد اما معمولاً حداقل ۵۰-۷۰ است. امتحانات در ساعات مقرر در طول سال برگزار می‌شود و می‌توانید تاریخ‌ها و اطلاعات بیشتر در مورد ALES را در پایگاه examinationSYM بیابید. همچنین ممکن است براساس نمرات آزمون‌های پذیرش بین المللی جایگزین، مانند GMAT (که معمولاً به حداقل نمره ۵۰۰ نیاز دارد) و GRE (معمولاً حداقل ۶۸۵ نمره را می‌خواهید) پذیرفته شوید. اطلاعات بیشتر در مورد امتحانات ورودی مورد نیاز شما با تماس با دانشگاه انتخاب و جستجوی آزمون خاصی که احتمالاً آن‌ها ارایه کنند قابل کسب خواهد بود.

الزامات زبانی برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

بسیاری از برنامه‌های دکترا در ترکیه از انگلیسی به عنوان زبان آموزش استفاده می‌کنند. این امر به طور فزاینده‌ای متداول است. برای پذیرش در یکی از این برنامه‌های دکترا ممکن است شما نیاز به ارائه نمره از آزمون زبان انگلیسی داشته باشید. اینها ممکن است تست‌های شناخته شده بین المللی از جمله TOEFL یا IELTS باشد، یا یک تست ارائه شده توسط خود کشور ترکیه مانند YSYM باشد.

دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

برای ورود و زندگی در ترکیه برای مقطع دکترا، از شما خواسته می‌شود ویزای دانشجویی را اخذ کرده و اقامت خود را ثبت کنید. دانشگاه آینده شما نیز در این مراحل به شما کمک می‌کند. از آنجا که ترکیه هنوز یک کشور عضو کامل اتحادیه اروپا نیست، بیشتر دانشجویان بین‌المللی که مایل به تحصیل دکترا در یک دانشگاه ترکیه هستند، باید ویزای دانشجویی (از جمله آن‌هایی که از اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس دریافت می‌کنند) دریافت کنند. این کار در نزدیک‌ترین کنسولگری ترکیه در کشور خود می‌تواند انجام شود و باید قبل از سفر به ترکیه تکمیل شود (تا زمانی که این امر نهایی نشود، اجازه ورود به کشور و ثبت نام در دانشگاه را نخواهید داشت). از طرف دیگر، می توانید برای eVisa اقدام کنید. این روش ساده‌تر، سریع‌تر و معمولاً کمی ارزان‌تر است. هزینه درخواست مربوط به هر درخواست ویزا وجود دارد. مقدار مشخصی بسته به کشور مبداء شما متفاوت است اما معمولاً در حدود ۲۰ تا ۵۰ یورو است.

آیا می‌توانم بعد از دکتری در ترکیه کار کنم؟

به طور معمول، مهارت در زبان ترکی برای دنبال کردن یک حرفه در ترکیه لازم است. با این وجود، همیشه این‌گونه نیست. چندین شرکت چند ملیتی مستقر در ترکیه وجود دارند. برای کار در ترکیه، باید برای اجازه کار (Calisma Izni) اقدام کنید. روند درخواست می‌تواند پیچیده باشد و ممکن است شما را مجبور به ترک ترکیه کند و سپس از کشور خود درخواست کار در ترکیه دهید. مجوزهای کاری معمولاً در ابتدا به مدت یک سال معتبر هستند و مدت اعتبار آن با هر تمدید بعدی افزایش می‌یابد.

جمع بندی مطلب مربوط به تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه

در اینجا به مهمترین نکات مربوط تحصیل در مقطع دکترا در کشور ترکیه پرداختیم. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید ملک در ترکیه می‌باشد که سعی دارد مهم‌ترین اطلاعات اقامتی با ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید. جهت ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید به صفحه مشاوره آنلاین یا تماس با ما مراجعه نموده و یا با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید.

۴ ديدگاه

 1. اردشیر عباسی 2020-07-24 در 12:41 ب.ظ- پاسخ دادن

  سلام. من دانشجوی دکتری در ایران هستم. برای فرصت مطالعاتی مایلم به ترکیه بروم. باید چکار کنم؟

 2. بهزاد اسدی 2020-08-03 در 10:59 ق.ظ- پاسخ دادن

  با سلام و احترام
  بنده دانشجوی انصرافی دکترای هنر هستم
  مایل به ادامه تحصیل در مقطه دکترا در ترکیه هستم در رشته مدیا یا فیلمسازی یا سینما !
  ۱۲ جلد کتاب در ایران در حوزه سینما نوشتم و به چاپ رسیده
  ۴ فیلم ساختم ۱۲ فیلمنامه نوشتم و ۱۲ مقاله بین المللی و isi دارم
  اگر کمکم بکنید ممنون میشم

ثبت ديدگاه