تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

یکی از خدمات موسسه ما برای دانش‌آموزان و دانشجویان ارایه خدمات اخذ پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه است. دندانپزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

سیاری از افراد با توجه به دشواری قبولی در رشته دندانپزشکی و محدودیت ادامه تحصیل در آن تمایل به ادامه تحصیل در کشور ترکیه دارند. در این مطلب سعی خواهیم نمود تمام نکات مهم درباره تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه را بازگو کنیم تا متقاضیان بهتر بتوانند با شرایط تحصیل در این رشته در کشور ترکیه آشنا شوند. با سایت ترکیش ویزا گروپ همراه باشید.

اطلاعات مربوط به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

دوره دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

 • دوره دندانپزشکی در ترکیه ۵ سال طول می‌کشد.
 • این دوره به دو دوره ۲ و ۳ ساله تقسیم می‌شود که در دوره دوساله بیشتر تئوری و در دوره سه ساله کار عملیاتی و ویزیت بیمار انجام می‌گردد. به این دوره کارآموزی دندانپزشکی می‌گویند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه چه مزایایی دارد؟

 • آسانی ورود و خروج به این کشور به علت حذف ویزا.
 • مجهز بودن دانشگاه‌های دندانپزشکی و ارایه دوره‌های بسیار باکیفیت هم‌تراز دانشگاه‌‌های اروپایی و آمریکایی.
 • ارایه مدرک طبابت بین‌المللی بعد از فارغ التحصیلی که دانشجو می‌‌تواند با استفاده از آن در اقصی نقاط جهان به کار طبابت مشغول شود.
 • مورد تایید بودن دانشگاه‌های مخصوص رشته دندانپزشکی توسط وزرات بهداشت ایران.

لیست دانشگاه‌های دنداپزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران

 • دانشگاه سلیمان دمیرل Suleyman Demirel University
 • دانشگاه قاضی Gazi University
 • دانشگاه کاتب چلبی ازمیر Izmir Katip Celebi University

دانشگاه‌‌های زیادی در ترکیه به ارایه برنامه‌های دندانپزشکی برای متقاضیان می‌پردازند که از بین آن‌ها سه دانشگاه فوق مورد تایید وزارت بهداشت می‌باشند. لازم به ذکر است، داوطلبینی که قصد دارند بعد از اتمام تحصیل خود به ایران بازگشته و در کشور وارد بازار کار شوند حتماً می‌بایست در این سه دانشگاه تحصیل نمایند. اما داوطلبینی که قصد مهاجرت از ترکیه بعد از فارغ‌التحصیلی دارند یا قصد اقامت دائم در ترکیه دارند، نیازی به تحصیل در دانشگاه‌‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران ندارند.

آزمون‌های ورودی رشته دندانپزشکی در ترکیه

برای رشته‌‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه آزمون یوس باید انجام گیرد. آزمون YÖS یوس مخفف عبارت Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı به معنی آزمون دانشجویان اتباع خارجی است و همان‌گونه که از اسم آن پیداست مختص دانشجویان خارجی است که قصد تحصیل در دانشگاه­‌های ترکیه را دارند. دفترچه این آزمون متشکل از دو بخش اصلی است که که بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی و بخش دوم متشکل از سوالاتی است که جهت سنجش میزان تسلط فرد در زمینه زبان وادبیات ترکی است.

بخش اول دفترچه سوالات: شامل ۸۰ سوال در زمینه هوش و ریاضی است. ۵ سوال هندسه و ۳۰ سوال ریاضی به همراه ۴۵ سوال هوش طراحی می‌­گردد. این بخش حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ دقیقه زمان پاسخگویی دارد.

بخش دوم دفترچه سوالات: نمره این بخش معمولاً به صورت کیفی ارایه می‌شود که در سه سطح A و B و C رده‌بندی می‌شود. پاسخگویی به این بخش آزمون نیز ۶۰ دقیقه زمان خواهد برد. در صورتی که فرد نتواند در بخش دوم یعنی زبان ترکی نمره رضایت بخشی کسب کند قبل از شروع دوره تحصیلی به مدت ۶ ماه می‌­بایست به آموزش زبان ترکی بپردازد.

+بیشتر بخوانید: معرفی آزمون YÖS یوس

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش جهت تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه
 • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه رسمی آن به زبان ترکی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه ترجمه رسمی ترکی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی یوس
 • پرداخت هزینه شهریه

شهریه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی ۱۵۰۰ لیر در سال می باشد اما در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و ممکن است چیزی در حدود ۳۰۰۰۰ لیر در سال باشد.

جمع بندی مطلب مربوط به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

در اینجا به ارایه مهمترین نکات مربوط به تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه پرداختیم. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید ملک در ترکیه می‌باشد که سعی دارد مهم‌ترین اطلاعات اقامتی با ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید. جهت ثبت نام در دانشگاه‌های ترکیه می‌توانید به صفحه مشاوره آنلاین یا تماس با ما مراجعه نموده و یا با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید.

ثبت ديدگاه