لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

در این مقاله شما را با لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه آشنا خواهیم کرد. سالانه دانشجویان بسیار زیادی از ایران به قصد شروع یا ادامه تحصیلات وارد کشور ترکیه شده و در دانشگاه‌‌های آن مشغول به تحصیل می‌شوند. بسیاری از این دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات خود به کشور بازگشته و در نظر دارند بر اساس تحصیلات خود شغل مناسبی را انتخاب نمایند. یکی از ملاک‌های بسیار مهم اشتغال بعد از تحصیلات در خارج از کشور آن است که دانشگاه محل تحصیل فارغ‌ التحصیلان مورد تایید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت ایران باشد.

طبیعتاً دانشگاه‌های خاصی در دنیا مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران هستند. بنابراین دانشجویان قبل از تحصیل خود، اگر در نظر دارند در آینده به کشور بازگشته و شروع به کار نمایند، باید به لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت توجه داشته باشند تا به اشتباه در دانشگاهی تحصیل نکنند که مدرک اعطایی آن در ایران معتبر نباشد. با توجه به این ضرورت، تصمیم گرفته‌ایم در این مطلب لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه را ذکر نماییم تا دانشجویان با بررسی آن‌ها در انتخاب خود دقت لازم را داشته باشند.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه

در زیر آخرین لیست دانشگاه‌ های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه که در تاریخ بعد از سپتامبر ۲۰۱۹ در سایت وزارت علوم بارگزاری شده است آمده است. این دانشگاه‌ها در سه سطح الف، ب و ج طبقه‌بندی شده‌اند. ضروری است متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور از تاریخ ۱ تیرماه ۱۳۹۸ برابر با ۲۲ ژوئن ۲۰۱۹ صرفأ در دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و گروه ب (خوب) ثبت نام رسمی نمایند. لذا مدارک صادره از دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی آن‌ها پس از تاریخ یاد شده باشد، صرفأ تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است.

دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز)

۱- دانشگاه آنکارا Ankara University

۲- دانشگاه بیلکنت Bilkent University

۳- دانشگاه بوغازیچی Bogazici University

۴- دانشگاه حاجت تپه Hacettepe University

۵- دانشگاه فنی استانبول Istanbul Technical University

۶- دانشگاه استانبول Istanbul University

۷- دانشگاه فنی خاورمیانه Middle East Technical University

دانشگاه‌های گروه ب (خوب)

۱- دانشگاه سابانجی Sabanci University

۲- دانشگاه قاضی Gazi University

۳- دانشگاه کوچ Koc University

۴- دانشگاه اژه Ege University

۵- دانشگاه آنادولو Anadolu University

۶- دانشگاه دوکوز ای لول Dokuz Eylul University

دانشگاه‌های گروه ج (متوسط)

۱- دانشگاه‌ مارمارا Marmara University

۲- دانشگاه چوکورووا Cukurova University

۳- دانشگاه فنی ییلدیز Yildiz Technical University

در اینجا به معرفی لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در ترکیه پرداختیم. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید ملک در ترکیه می‌باشد که سعی دارد مهم‌ترین اطلاعات اقامتی و ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید. جهت ثبت نام در این دانشگاه‌ها می‌توانید به صفحه مشاوره آنلاین یا تماس با ما مراجعه نموده و یا با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید.

ثبت ديدگاه