خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟ بازار ملک ترکیه به لطف تعداد قابل توجه خریداران خارجی که در حال خرید آپارتمان و ویلا در سراسر این کشور هستند، رونق زیادی یافته است. در حالی‌که کاهش نرخ بالاتر بهره بر فروش داخلی تأثیر گذاشته است، فروش خانه به افراد خارجی افزایش چشمگیری یافته است.

البته این یک مقوله چندفرهنگی نیز هست، زیرا خریداران ملک از ملیت‌های خاورمیانه‌ای، آسیایی و اروپایی هستند. بدون شک، بازار املاک و مستغلات ترکیه از شهر و محبوبیت بین‌المللی برخوردار است، اما دلیل این محبوبیت ناگهانی چیست؟ در اینجا به بررسی دلایل استقبال افراد خارجی از بازار املاک ترکیه خواهیم پرداخت و نشان خواهیم داد که این افراد کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه انتخاب می‌کنند. با سایت گروه مهاجرتی ترکیش ویزا همراه باشید.

دلایل استقبال خارجی از بازار املاک ترکیه

عوامل متعددی هستند که سرمایه‌گذارانی را که به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت مالی در ترکیه هستند را جذب می‌کند. از سال ۲۰۱۸ به بعد مشکلات اقتصادی در ترکیه باعث رکود اقتصادی و کاهش نرخ ارز ملی این کشور شد. هم اکنون نرخ لیر ترکیه به دلار بسیار پایین است و همین عامل منجر به این شده است که سود سرمایه‌گذاران به اوج خود برسد زیرا آن‌ها فرصتی را می‌دیدند که نباید از دست می‌رفت.

در بسیاری از مناطق، فراوانی برنامه‌های پیش‌فروش و خانه‌های تازه ساخت، قیمت ملک را کاهش، اما کاهش نرخ ارز نوید سود بلندمدت را می‌دهد. عامل مهم دیگری که خریداران خانه خارجی را به خود جلب کرده است این است که از سال ۲۰۱۸، ترکیه مبلغ مورد نیاز برای طرح سرمایه‌گذاری شهروندی املاک و مستغلات خود را کاهش داد. پیش از این شما برای اخذ شهروندی ترکیه باید خانه‌ای به مبلغ حداقل یک میلیون دلار خریداری می‌کردید که این رقم هم اکنون به ۲۵۰ هزار دلار رسیده است.

بسیاری از کشورهای جهان، امتیاز اقامت و شهروندی را برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی حوزه املاک ارائه می‌دهند. با این حال، تا پیش از سال ۲۰۱۸، حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه ۱ میلیون دلار بود که خرید خانه را برای بسیاری دور از دسترس می‌نمود. در سال ۲۰۱۸، دولت ترکیه سه چهارم از این مبلغ را کاست و به ۲۵۰ هزار دلار رساند و این امر باعث شد که جمعیت قابل توجهی خواهان خرید خانه در ترکیه برای زندگی و کار شوند.

Bodrum 2 - خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

اما همانگونه که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد هدف اصلی این مقاله پاسخ به این سوال است که خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟ ترکیه دارای هفت منطقه اصلی است: اژه‌ای، مدیترانه‌ای، دریای سیاه، مرمره، آناتولی مرکزی، آناتولی شرقی و آناتولی جنوب شرقی. خارجی‌هایی که می‌خواهند ملکی را خریداری کنند، عموماً به سمت مناطق ساحلی می‌روند. البته این مناطق به لحاظ فرهنگی نیز متفاوت هستند و بازار مسکن در این مناطق از نظر معماری و ساختمان‌های مدرن و جدید، بسیار جلوتر از بقیه جاهای ترکیه است. اما، سه منطقه هستند که به طور خاص بیش‌ترین شهرت و محبوبیت را دارند.

ناحیه مرمره

با قرار گرفتن در رتبه نخست حوزه املاک و مستغلات، منطقه مرمره با قرار دادن برجسته‌ترین و شلوغ‌ترین شهر ترکیه یعنی استانبول در خود، نقش مهمی را ایفا می‌کند. به عنوان مرکز گردشگری، آموزش، تجارت، کسب و کار، اقتصاد و بهداشت، سرمایه‌گذاران به راحتی جذب این شهر می‌شوند. طی ۱۰ سال گذشته، بازار مسکن استانبول به مناطق برون‌مرزی خود نیز گسترش یافته است و پروژه‌های جدید ساخت آسمان‌خراش بر بازار پیش‌فروش مسکن حاکم است. قیمت خانه در مرکز شهر پایین‌تر است و بسیاری از ویژگی‌های املاک مسکونی مانند استخرها و باغ‌های خوش‌منظره را نیز داراست.

istanbul 4 area 3 - خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

به جز استانبول، خریدارانی که از خاورمیانه می‌آیند، برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به سمت استان‌های یالوا و بورسا روی آورده‌اند. پایتخت عثمانی سابق بورسا، دارای یک ویژگی برجستهاست و آن منطقه اولوداغ یعنی یکی از بهترین مقاصد اسکی در ترکیه است، در حالی‌که سرزمین‌های سبز هموار و چشمه‌های آب گرم یالوا، فضای آرامبخش‌تری را ارائه می‌دهد.

+بیشتر بخوانید: راهنمای کامل مناطق استانبول برای مسافرت، تفریح و خرید خانه

ناحیه مدیترانه‌ای

به‌عنوان دومین منطقه محبوب برای خریداران خانه خارجی، خط ساحلی مدیترانه، شاهد پراکندگی دهکده‌ها و شهرهایی است که برای بسیاری از خریداران ملک خارجی از ملیت‌های مختلف جذابیت دارد. منطقه آنتالیا به لطف داشتن مرکز شهر بزرگ و استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تر مانند بلک که پایتخت گلف ترکیه است، از بیش‌ترین محبوبیت برخوردار است.

به نظر می‌رسد منطقه فتحیه بیش‌ترین طرفداران را در بین اروپایی‌ها داشته و مقصد تعطیلات محبوب آن‌هاست. در حال حاضر محل استقرار بسیاری از مهاجران اروپایی فتحیه است که در تمام سال در ترکیه زندگی می‌کنند. آن‌ها استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تر شامل هیسارونو، اواسیک و کالیس را دوست دارند. کالکان، یک شهر کوچک مجلل به دلیل ویلاهای لوکس با بهره‌گیری از جدیدترین شیوه‌های معماری و چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز دریا، تجارت پر تب و تابی را سبب شده است، در حالی‌که مارماریس نیز در بین خریداران آپارتمان محبوبیت زیادی دارد.

Marmaris 1 - خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

+بیشتر بخوانید: راهنمای تفریح، مسافرت و خرید خانه در آنتالیا

ناحیه اژه

با قرار گرفتن در نزدیکی سواحل غربی ترکیه، ناحیه اژه نیز با آپارتمان و ویلاهای تفریحی زیاد در شبه‌جزیره بدروم و شهر زیبای ازمیر، مقصد مورد علاقه دیگر خریداران اروپایی است. درک علت جذابیت آن بسیار آسان است، زیرا دهه‌هاست که شهرت این منطقه، افراد پولدار و بی‌دغدغه را از سراسر ترکیه و دنیا به سمت خود جلب کرده است.

مرکز شهر بدروم، خانه‌های بسیار مجلل برای فروش دارد، اما در سال‌های اخیر، محبوبیت آن به‌عنوان یک مقصد لوکس به رتبه دوم سقوط کرد، زیرا یالی‌کاواک در مجاورت‌اش، از آن پیشی گرفته است. اروپایی‌ها بر صحنه خرید خانه در شهر آلتینکوم که یک استراحتگاه ساحلی اژه‌ای کوچک با قیمت پایین برای هر متر مربع نیز مسلط هستند. همچنین، با توجه به این‌که مردم به دنبال فاصله از استانبول به دلیلی شلوغی هستند، محبوبیت ازمیر نیز رو به رشد است. این منطقه سومین شهر بزرگ ترکیه را در خود جای داده، اما استراحتگاه‌های ساحلی کوچک‌تر مثل آلاچاتی برای موج‌سواری و فوجا را نیز در بر می‌گیرد.

izmir4 - خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

شهر ساحلی فوجا نزد اهالی ازمیر محبوبیت زیادی دارد

+بیشتر بخوانید: راهنمای کامل مناطق ازمیر برای خرید خانه

خریداران خاورمیانه‌ای کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند؟

مناطق مرمره، مدیترانه و اژه، بر صحنه خریداران خارجی ملک حاکم بوده‌اند، اما خریداران خاورمیانه‌ای که شباهت‌های فرهنگی بسیاری در ترکیه می‌یابند، به استان ترابوزان هجوم برده‌اند. با قرار گرفتن در منطقه دریای سیاه، این شهر با فضای محافظه‌کارانه، دسترسی راحتی به مناطق هموار و جاذبه‌هایی مانند فلات آیدر و دریاچه اوزون‌گول دارد. سرعت تبدیل آن از یک مکان آرام به مقصدی بی‌نظیر باعث شده است که علاقمندان زیادی را در ترکیه به خود جذب کند.

چشم‌انداز بازار املاک و مستغلات خارجی ترکیه در آینده

با توجه به آن‌چه گفته شد، بازار املاک و مستغلات ترکیه همچنان به تداوم حفظ شهرت و محبوبیت خود با خارجی‌ها ادامه خواهد داد. کارشناسان امور مالی اظهار می‌دارند که نرخ ارز سودآور فعلی هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نمی‌دهد و این یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث محبوبیت ترکیه می‌شود. در سال ۲۰۱۹، فروش خانه به افراد خارجی، شاهد رشد چشمگیر ۸۱ درصدی بوده است و به نظر می‌رسد که این روند ادامه داشته باشد. همچنین، برنامه شهروندی هنوز خریداران را از امارات متحده عربی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس جلب می‌کند، جایی که ۵۵ درصد تقاضا از آنجا می‌آید. البته به نظر می‌رسد فرصت‌های سرمایه‌گذاری زیادی نیز نادیده گرفته می‌شود.

در این مقاله با این موضوع که خریداران خارجی کدام مناطق ترکیه را برای خرید خانه ترجیح می‌دهند آشنا شدید. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات ترکیه هستید و می‌خواهید در مورد مناطق و فرصت‌های سرمایه‌گذاری اطلاعات بیش‌تری کسب کنید، با ما از طریق تلفن یا ایمیل تماس بگیرید. تجربه و دانش ما در بازار املاک ترکیه، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار خریداران خارجی که به دنبال سرمایه‌گذاری سالم و بعضاً زندگی و کار در تمام سال در ترکیه هستند، قرار می‌دهد. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید ملک در ترکیه می‌باشد که سعی دارد مهمترین اطلاعات اقامتی با ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید.

۲ ديدگاه

  1. سعید 2020-06-13 در 10:56 ق.ظ- پاسخ دادن

    من به عنوان کسی که چندین سال است در استانبول زندگی می کنم توصیه می کنم حتما در استانبول خانه بخرید. اولا در صورت نیاز خیلی سریع می شود تبدیل به پول کرد درحالی که در شهرهای دیگر اینطوری نیست که هر وقت خواستی بتوانی خانه خودت را بفروشی. دوما اینقدر توریست و خارجی در استانبول هست که اصلا کسی با شما کاری ندارد و تبعیضی احساس نمی کنید اما در شهرهای کوچک اینطور نیست.

  2. م.ر 2020-07-04 در 12:31 ب.ظ- پاسخ دادن

    یک نکته مهمی که به نظرم باید اشاره می کردید فروش نسبتاً راحت ملک در این کشور است. برخلاف برخی دیگر از کشورهای اطراف که وقتی شما ملکی را خرید فروش آن بسیار سخت خواهد بود، در ترکیه به راحتی امکان فروش ملک شما وجود دارد.

ثبت ديدگاه