تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه با دانشگاه‌های تاریخی و مدرن و مجهز، می‌تواند تجربه بسیار جذابی برای دانشجویان خارجی باشد. دانشگاه‌های ترکیه به دلیل اینکه توانسته‌اند سطح کیفی بالایی را به همراه هزینه پایین به دانشجویان عرضه کنند هم اکنون در اولویت بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می‌باشند. در این مطلب که با عنوان تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه ارایه داده‌ایم، معرفی کاملی از تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور ترکیه، به همراه ارایه اطلاعاتی مربوط به دانشگاه‌ها و دوره‌ها و مشاوره در مورد هزینه‌ها، برنامه‌ها و ویزاهای دانشجویی ارائه شده است.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه

فرصت‌های تحصیلات تکمیلی در ترکیه

ترکیه که در چهارراه اروپا و آسیا قرار دارد، مطمئناً یکی از مقاصد جذاب و هیجان‌انگیز برای تحصیلات تکمیلی در اروپا است. در واقع، این کشور همیشه نقش مهمی در تبادل ایده‌های شرقی و غربی داشته است. قدمت برخی از دانشگاه‌های آن به قرن پانزدهم میلادی باز می‌گردد، زمانی که ترکیه مرکز امپراطوری عثمانی بود. چندین مفهوم مهم در ریاضیات و نجوم مدیون متفکران عثمانی است. برخی از ویژگی‌های ممتاز ترکیه برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس عبارتند از:

 • چشم انداز جهانی: ترکیه قطب مهمی برای مبادله فکری بین‌المللی است. این کشور همچنین به عنوان کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا، اجرا کننده فرآیند بولونیا در سیستم آموزشی است که فرایند استاندارد اروپا در تحصیلات دانشگاهی است. تخمین‌ها حاکی از آن است که هر ساله حدود ۱۰۸،۰۰۰ دانشجوی خارجی در این کشور ثبت نام می‌کنند.
 • فرصت‌های منحصر به فرد دانشگاهی: دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خاطر دسترسی به امکانات پیشرفته تحقیقاتی و آرشیو مطالب تاریخی مدرن که در سایر نقاط جهان غربی در دسترس نیست به ترکیه جذب می‌شوند.
 • موقعیت مکانی: آب و هوای مدیترانه‌ای ترکیه، معماری زیبا و جغرافیای متنوع، آن را به یک مکان جذاب در خارج از کشور تبدیل کرده است.
 • قیمت مقرون به صرفه: هزینه‌های شهریه و هزینه‌های زندگی در سراسر ترکیه نسبتاً کم است.

جزییاتی مهم درباره دانشگاه‌های ترکیه در مقطع فوق لیسانس

 • ۲۰۱ دانشگاه ترکیه در مقطع تحصیلی ارشد دوره آموزشی ارایه می‌کنند.
 • حدود ۱۰۸ هزار دانشجوی بین‌المللی در ترکیه در مقطع ارشد تحصیل می‌کنند.
 • طول دوره کارشناسی ارشد در این کشور ۱ تا ۲ سال است.
 • میانگین شهریه‌های دانشگاهی برای دانشگاه‌های ترکیه در مقطع ارشد حدود ۱۲۰ تا ۷۰۰ یورو است.
 • سال تحصیلی در این کشور از اکتبر تا جولای هر سال در جریان است.

انواع دانشگاه‌ها برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه

 • دانشگاه‌های دولتی (Devlet universiteleri) توسط دولت کشور ترکیه تأسیس می‌شوند. این دانشگاه‌ها بیشترین تعداد متقاضیان را پذیرش می‌کنند (حدود ۷۵ درصد از کل دانشجویان) و به طور کلی گسترده‌ترین طیف برنامه‌های کارشناسی ارشد را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهند.
 • دانشگاه‌های خصوصی (Özel universiteleri) به عنوان مؤسسات مستقل و بر پایه روش غیر انتفاعی اداره می‌شوند. بعضی از آن‌ها توسط گروه‌هایی که به دنبال انجام تحقیقات یا آموزش در زمینه‌های خاص و یا از طریق مشارکت‌های خارجی خاص هستند،تاسیس می‌شوند. برخی نیز در ارتباط با دانشگاه‌های خارج از کشور فعالیت می‌کنند یا از متخصصان بین‌المللی بهره می‌گیرند.

هزینه‌ها و بودجه کارشناسی ارشد در ترکیه

 • هزینه‌های کارشناسی ارشد در ترکیه می‌تواند کاملاً متغیر باشد. به عنوان یک قاعده کلی، می‌توانید انتظار داشته باشید هزینه‌های دوره‌های انگلیسی و دانشگاه‌های خصوصی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی باشد.
 • برنامه‌های مربوط به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان بین‌المللی سالانه بین ۱۲۰ تا ۷۰۰ یورو هزینه خواهد داشت. هزینه در موسسات خصوصی می تواند به میزان قابل توجهی بیشتر باشد.

بورس‌های تحصیلی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ترکیه

 • بورس‌های تحصیلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه در دسترس است. دولت ترکیه بورسیه‌های مختلفی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد. صلاحیت این امر به کشور مبدأ شما بستگی دارد زیرا دانشجویان کشورهای در حال توسعه در آفریقا و آسیا اغلب بر افراد ثروتمند اروپا یا آمریکای شمالی اولویت دارند.
 • ترکیه همچنین در برنامه‌های تبادل اراسموس که توسط کمیسیون اروپا اداره می‌شود، شرکت می‌کند. این کشور تاکنون از این طریق بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی را به خدمت گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرصت‌ها در ترکیه و سایر کشورها، به وب سایت طرح اراسموس مراجعه کنید.

ارسال درخواست برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

دانشگاه‌های ترکیه خود پذیرش‌های خود را انجام می‌دهند و بنابراین باید مستقیماً با دانشگاه‌ها تماس بگیرید تا در مورد روند آن‌ها سؤال کنید. به عنوان کار حداقلی، شما باید بتوانید مدرک کارشناسی مرتبط با رشته‌ای که می‌خواهید تحصیل کنید به دانشگاه ارایه دهید. تشخیص اصالت مدارک معمولاً یک فرایند ساده است، خصوصاً اگر قبلاً در اروپا تحصیل کرده باشید. به طور کلی شما برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در ترکیه باید:

 • در امتحانات وروردی هر دانشگاه شرکت کنید.
 • الزامات زبانی آن دانشگاه را برآورده کنید.
 • نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.
 • آزمون مورد استفاده در ترکیه آزمون ورودی کارمندان دانشگاهی و دانشجویان فارغ التحصیل (ALES) است. بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد متقاضیان را برای دستیابی به نمره حداقل ۵۰-۵۵ در این آزمون تشوق می‌کنند. با این حال نتیجه بهتر می‌توانند شانس تحصیل تقریباً رایگان را به شما ارمغان بیاورند. محتوای ALES به منظور بررسی مهارت‌های دانشجویان برای موفقیت در دوره کارشناسی ارشد اجرا می‌شود.
 • به جای آزمون ALES، برخی از موسسات برای پذیرش دانشجو از سنجش‌های بین‌المللی مانند GMAT یا GRE استفاده می‌کنند. به عنوان یک قاعده، نمرات ۴۵۰ یا ۶۱۰ به ترتیب، معادل نمره ALES خوب شناخته می‌شود.
 • برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد به طور کامل یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. در دانشگاه‌هایی که یک دوره ارشد به زبان ترکی تدریس می‌شود، معمولاً از شما خواسته می‌شود که الزامات زبانی ترکی استانبولی را از طریق یک آزمون برآورده کنید.

برای تحصیل در ترکیه شما نیاز به اخذ ویزای تحصیلی خواهید داشت. می‌توانید با کنسولگری محلی ترکیه ملاقات کنید و مراحل ویزای دانشجویی را طی کنید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه‌‌‌های ترکیه عبارتند از:

 • ارایه نامه قبولی از دانشگاه
 • اثبات ابزار مالی برای حمایت از خود در ترکیه
 • گذرنامه با تاریخ انقضا حداقل ۶۰ روز بیشتر از پایان ویزای پیشنهادی شما
 • عکس اندازه گذرنامه

بررسی، تأیید و پذیرش درخواست ویزا می‌تواند تا هشت هفته طول بکشد و شما باید این مسئله را در روند اخذ پذیرش از دانشگاه در نظر بگیرید.

جمع بندی تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه

در اینجا به ذکر مهمترین نکات مربوط به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ترکیه پرداختیم. گروه مشاورین ویزا و اقامت ترکیه Turkish visa group ارایه دهنده خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید ملک در ترکیه می‌باشد که سعی دارد مهم‌ترین اطلاعات اقامتی با ویزای‌های مختلف را در ترکیه برای متقاضیان ارایه نماید. جهت ثبت نام در این دانشگاه می‌توانید به صفحه مشاوره آنلاین یا تماس با ما مراجعه نموده و یا با شماره‌های تماس و آدرس ایمیل ما در ارتباط باشید.

ثبت ديدگاه