نرخ پایین لیر عامل بالا رفتن درآمد گردشگری و سرمایه‌گذاری در ترکیه

با وجود مشکلات اخیر در بخش‌های اقتصادی ترکیه، سطح درآمدهای گردشگری و سرمایه‌گذاری در ترکیه به خصوص سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات این کشور رو به افزایش است. ارزش پایین لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا و سایر ارزهای جهانی، به خرده‌فروشان، بساز بفروشان و نمایندگی‌های املاک در ترکیه تضمین می‌دهد که فروش املاک به خارجی‌ها افزایش خواهد یافت. در این مقاله تاثیرات افت قیمت لیر بر اقتصاد ترکیه و فرصت‌های پیش آمده برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک و خانه این کشور را بررسی خواهیم کرد. با سایت گروه مهاجرتی ترکیش ویزا همراه باشید.

افزایش درآمدهای گردشگری و سرمایه‌گذاری در ترکیه

بر اساس آمارهای رسمی منتشر‌ شده توسط موسسه آمار ترکیه، درآمد گردشگری ترکیه در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸، به ۷ میلیارد دلار آمریکا رسیده بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد. تقریباً ۸۵ درصد درآمد حاصله، از گردشگران خارجی بوده و مابقی آن، مربوط به توریست‌های ترک ساکن خارج از کشور بوده است. این پیشرفت شگرف مبتنی بر ارقام منتشره در جولای، یعنی قبل از اعمال تحریم‌های ایالات متحده بوده که البته باعث ریزش ارزش لیر ترکیه شده است. از آن تاریخ به امروز ارزش لیر ترکیه در حال کاهش بوده و به ارقام بی‌سابقه‌ای رسیده است.

اگرچه اقتصاددانان هنوز در مورد آینده اقتصاد ترکیه در حال بحث و گفتگو هستند، اما سقوط ارزش لیر به این معنی است که ترکیه به طور ناگهانی برای کسانی که به دلار، یورو یا پوند خرج می‌کنند، جذاب شده است. در حال حاضر، برای خارجی‌ها زندگی روزانه و داشتن ملک در ترکیه به طور قابل توجهی ارزان‌تر از سال‌های گذشته شده است. اکنون بسیاری از کارشناسان صنعت سفر و سرمایه‌گذاری معتقدند که موج جدید افزایش ورودی‌های افراد خارجی، باعث رونق درآمد و ارقام گردشگری در ماه‌های آینده خواهد شد. استراحتگاه‌های ترکیه در حال حاضر مملو از گردشگرانی است که از معاملات عالی پیشنهادی برای خرید ملک مشتاقانه استقبال می‌کنند. سلیم سیحون، مدیر عامل شرکت گردشگری گلوبال بلو در همین زمینه اظهار کرده است که:

صنعت خرده‌فروشی و توریسم ترکیه در سطح وسیعی در حال احیای مجدد است. لیر کم‌ ارزش در مقابل یورو باعث شده است که خرید خانه بسیار مقرون به صرفه باشد و تأثیری مثبت بر روی تعداد گردشگران و مهم‌تر از همه، خرج کردن داشته باشد.

گلوبال بلو ضمن اعلام این‌که میزان فروش این شرکت از فروشگاه‌ها و خدمات‌اش در ترکیه در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸، ۵۲ درصد افزایش یافته است، خاطر نشان کرده که هزینه‌های گردشگران از حوزه خلیج فارس و ایران، اکنون بیش از یک سوم خرید افراد کشورهای مختلف در ترکیه را در بر می‌گیرد. با توجه به افزایش ورودی‌ها و نرخ ارز مثبت، انتظار می‌رود آمار و ارقام طی ماه‌های آینده افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

Bodrum 4 - نرخ پایین لیر عامل بالا رفتن درآمد گردشگری و سرمایه‌گذاری در ترکیه

همچنین به دلیل ماندن توریست‌های محلی در ترکیه در جشن‌های عید قربان که در سال‌های اخیر رواج یافته است، خرج کردن پول در ترکیه افزایش یافته است. همچنین در تعطیلات عید قربان، بخش قابل توجهی از سرمایه در داخل ترکیه می‌ماند و ساکنان ترکیه که در سال‌های اخیر به کشورهای دیگر مسافرت می‌کردند، اکنون با افت ارزش لیر، مقصدهای داخلی را برای تعطیلات خود انتخاب می‌کنند. برای مثال، در سال ۲۰۱۹، طی ۹ روز تعطیلی ملی، بیش از ۹ میلیون گردشگر در ترکیه تصمیم گرفتند به جای مسافرت‌های خارجی، در ترکیه بمانند. مهمت ایشلر، نایب رئیس انجمن هتل‌داران ترکیه در این زمینه گفت:

بیش‌تر شهروندان ما ترجیح می‌دهند تعطیلات خود را به جای رفتن به خارج از کشور، به ویژه به دلیل بالا بودن نرخ ارز دلار آمریکا و یورو در برابر لیر ترکیه، در داخل کشور بگذرانند.

گفته می‌شود بیش از ۹ میلیارد لیر ترکیه توسط گردشگران محلی طی جشن‌های عید قربان سال ۲۰۱۹، برای گذراندن تعطیلات در استراحتگاه‌های اژه و مدیترانه‌ای بدروم، چشمه و فتحیه صرف شده است که البته نشان‌گر محبوبیت این مقاصد نیز می‌باشد. این حجم از ورود مهمانان ترکیه‌ای، همراه با افزایش تعداد بازدیدکنندگان خارجی، تضمین می‌کند هتل‌ها به طور کامل رزرو و سواحل نیز مملو از مسافر شود. رستوران‌ها و جاذبه‌های گردشگری در حال پر شدن بوده و تاجران محلی از سودهای خود راضی بودند چرا که مبالغی که تنها در چند روز کوتاه به دست می‌آورند، به طور قابل توجهی باعث افزایش درآمد سالانه می‌شود. در همین زمینه ینس بیشاف، مدیر عامل شرکت هواپیمایی سان اکسپرس می‌گوید:

در گردشگری ترکیه و جذابیت‌های این کشور یک جهش بزرگ به وجود آمده است و ورود سرمایه‌گذاران و خرج‌کردن‌های خارجی‌ها در ترکیه به طور قطع در حال افزایش است.

وضعیت گردشگری ترکیه در سال ۲۰۲۰

در پایان سال ۲۰۱۹ و آغاز سال ۲۰۲۰ بیماری کرونا سبب سقوط شاخص‌های اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ترکیه شده است. پیش از این آمار و ارقام حاکی از افزایش چشمگیر ورود افراد از اروپا و خاورمیانه در سال جاری یعنی سال ۲۰۲۰ به ترکیه بود که در حال حاضر این پیش بینی محقق نشده است. هتل‌های زنجیره‌ای مانند گروه هیلتون، از افزایش ۶۲ درصدی رزروی‌ها از سوی بازدیدکنندگان کشورهای خلیج فارس و ایران در سال ۲۰۱۹ خبر می‌دادند و پیش بینی بهتری برای سال ۲۰۲۰ داشتند.

توماس کوک، گرداننده تورهای مسافرتی نیز از افزایش ۶۳ درصدی رزرو در سال ۲۰۱۹ برای سفر به ترکیه خبر می‌داد و چشم انداز سال ۲۰۲۰ را بسیار مثبت ارزیابی می‌کرد. رئیس یکی از شرکت‌های گردشگری بریتانیا نیز اظهار داشته است که:

ارزش لیر بسیار پایین‌تر از پوند است و این بدان معناست که پیشنهادهای خیلی خوبی برای گردشگران به مقصد ترکیه وجود خواهد داشت.

سقوط لیر اگر هیچ کاری نکرده باشد، حداقل سالی عالی برای گردشگران و خرج کردن آن‌ها در سال ۲۰۱۹ رقم زده بود و دولت ترکیه امیدوار بود که روند روبه رشد دو سال اخیر در سال ۲۰۲۰ نیز با سرعت بالاتری افزایش یابد که این موضوع به دلیل کرونا با تردید بسیاری روبرو شده است. مسئولان کشور ترکیه در حال حاضر قصد دارند پس از پایان کرونا گردشگری داخلی را برای سال ۲۰۲۰ مورد حمایت قرار دهند.

Bodrum 1 - نرخ پایین لیر عامل بالا رفتن درآمد گردشگری و سرمایه‌گذاری در ترکیه

نرخ پایین لیر و موقعیت عالی برای خرید خانه در ترکیه

تولگا اورتوکل از متخصصان فروش ملک در ترکیه معتقد است که اکنون زمان خرید ملک در ترکیه است. تولگا اورتوکل اظهار داشته است که به دلیل نرخ ارز، امکان خرید ملک در ترکیه تا ۲۰ درصد ارزان‌تر از سال گذشته وجود دارد. بدیهی است که سرمایه‌گذاران مشتاق هستند از معاملات عالی املاک که در حال حاضر در ترکیه پیشنهاد می‌شود، بهره ببرند. حوزه املاک و مستغلات در ترکیه، با افزایش استعلام و فروش املاک شهری و ساحلی، در حال رونق است. مرکز آمار ترکیه گزارش داده که خرید املاک و مستغلات ترکیه توسط خارجی‌ها در ماه جولای ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد افزایش داشته است.

بسیاری از کارشناسان صنعت مسکن انتظار دارند که نرخ فعلی ارز به سرمایه‌گذاری‌های بیش‌تر به ویژه در حوزه املاک استانبول و نیز رونق فروش ویلاها و آپارتمان‌ها در سواحل ترکیه منتهی شود. اعداد و ارقام نشان می‌دهد که عرب‌ها و افرادی از ایران بیش‌تر املاک با هدف سرمایه‌گذاری را در ترکیه خریداری می‌کنند، در حالی‌که روس‌ها و اروپایی‌ها ترجیح می‌دهند از سبک زندگی در مناطقی مانند آنتالیا و بدروم لذت ببرند. موسسه ترکیش ویزا گروپ با سال‌ها فعالیت در حوزه خدمات اقامت در ترکیه، تحصیل در ترکیه و خرید ملک در ترکیه آمادگی دارد شما را در مسیر خرید خانه در ترکیه همراهی کند. تنها کافی است با همکاران ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده نمایید.

ثبت ديدگاه